Parametrics
SLPX471M450H9P3 absolute maximum ratings: (1)Temperature Range: –40℃ to +85℃ ≤ 250 Vdc; –25℃ to +85℃ ≥ 315 Vdc; (2)Rated Voltage Range: 10 Vdc to 450 Vdc; (3)Capacitance Range: 68 μF to 82,000 μF; (4)Capacitance Tolerance: ±20%; (5)Leakage Current: ≤ 3 CV μA at 5 minutes.
Features
SLPX471M450H9P3 features: (1)3000 h ripple load life at rated voltage; (2)85 oC rated; (3)Small case size with high capacitance; (4)Best for switching power supplies; (5)22 mm to 35 mm diameter, 10 mm lead spacing; (6)Great value snap-in type; (7)High ripple current.
Diagrams
SLPX471M450H9P3 Outline Drawing
Image Part No Mfg Description Data Sheet Download Pricing
Quantity
SLPX471M450H9P3
SLPX471M450H9P3
Cornell Dubilier
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 470uF 450V 20%
Data Sheet
Quantity
SLPX
SLPX
Other
Data Sheet
Negotiable
SLPX101M400A3P3
SLPX101M400A3P3
Cornell Dubilier
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 100uF 400V 20%
SLPX102M100A3P3
SLPX102M100A3P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 100V 20% 85C
SLPX102M160C7P3
SLPX102M160C7P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 160V 20% 85C
SLPX102M160E3P3
SLPX102M160E3P3
SLPX102M180E3P3
SLPX102M180E3P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 180V 20% 85C